Kozmetik Akapunktur

Kozmetik Akupunktur Nedir?

Geleneksel Çin Tıbbı (TCM) na gösterilen ilgi ve bilimsel araştırmalar son zamanlarda artmaktadır. WHO akupunkturu geliştirecek uygulama ve destekler yapmakta uluslararası bir standart oluşturmaktadır. Vücudumuzda birbiriyle haberleşen, ilişkide olan somatotopik alanların varlığı görülmüştür. Vücudun farklı bölgelerinde mikrosistem diye adlandırdığımız bu alanlar yüz (facial), kulak, ağız içi, avuç içi, saçlı deri, ayakaltı, sırt gibi alanlardır. Her mikrosistem alanında tüm vücut temsili olarak vardır. Örneğin kulakta baş aşağı duran bir insan şekli mikrosistem olarak görülür ve sadece kulaktan tüm vücuda yönelik akupunktur yapılabilir.

Bu gelişmeler özellikle son 50 yılda artmıştır. Buna göre bu mikrosistem alanları beyin paryetal korteksindeki homonkulus dediğimiz tüm organlarımızı insan şeklinde temsil eden bölge ile ilişkidedir. Böylece bu mikrosistemdeki akupunktur noktaları hem teşhiste, hem de tedavide kullanılmaktadır. Ülkelere göre bakarsak Fransızlar kulakta, Amerikalı yerliler ayakta, Japonlar saçlı deride, Koreliler el ve ayaktaki mikrosistemlerde çok daha ileri gitmişlerdir.

Kozmetik Akupunktur Kozmetik müdahalelere mükemmel bir anti-aging alternatif olup işlem sonrası oluşabilecek potansiyel yan etki içermemektedir. Kozmetik akupunktur derinin bölgesel iyileşmesini taklit ederek bölgesel kan dolaşımını arttırır ve yaşlanma etkilerini geriletir. Artmış olan kan dolaşımı ve dokuların beslenme artışı kollajen ve elastin proteinlerinde artışa sebep olur ve bu da derinin elastikiyetinde artış ve dokuların sağlıklı şekillenmesi ile sonlanır.

Seanslardan önce enerji dengesinin sağlanması amacı ile vücuda genel akupunktur uygulanır. Böylelikle estetik akupunktur tedavisi gören hastalarda yanı sıra mevcut başka kliniklerde varsa örneğin depresyon, uykusuzluk, sıcak basmaları ve sindirim sistemi bozuklukları da varsa iyileştirilmesi hedeflenir. Unutulmamalı ki iyileşme içten gerçekleşir, vücudun enerji dengesi yerinde ise Chi dolanımın da sorun yoksa zaten tüm vücut sistemi için sağlık yerinde ve her şey yolunda demektir. Kişi parlak ve sağlıklı bir cilt rengine ve ahengine sahiptir. İçteki denge ve ruhtaki huzur dış görüntüye daima yansır.

Kozmetik Akupunktur: İnce çizgilerin silinmesi, kalın çizgilerin incelmesi, yaşlılık lekelerinde azalma, kan ve lenf dolaşımının artması ile daha nemli, canlı ve yumuşak bir cilt elde edilmesini, cildin sıkılaşması ve gerginleşmesini, sivilcelerin azalmasını, yer yer yok olmasını sağlar.

Kozmetik Akupunkturun Etkisi Nasıldır?

Mei zen güzel insan anlamına gelir. Bu teknikle sadece cilt değil kişinin kendisi de tedavi edilir. Hastaya bütün olarak bakılır, akupunkturla enerji dengelemesi yapıldıktan sonra kozmetik akupunktur uygulamasına geçilir. Mei zen kozmetik akupunktur bir anlamda yüz estetiği ve antiaging tedavisidir. Mei zen ile ciltteki kollajen ve elastin sentezi arttırılır. Kollajen ve elastinin artması cildin canlanmasını ve elastikiyetinin artmasını sağlar. Kozmetik akupunktur tedavisi ile cilt görüntüsü iyileşir, ince çizgiler kaybolur, derin kırışıklıklar azalır, sarkmalar bir miktar toparlanır. Kişiler daha sağlıklı, daha genç görünürler.

Kozmetik akupunktur tedavisinden estetik operasyon ile elde edilebilecek bir sonuç beklenmemelidir. Herhangi bir ilaç verilmeden, sadece akupunktur iğneleri ile vücudun kendi kendisini iyileştirdiği unutulmamalıdır. Kozmetik akupunktur ciltte doğal bir gençleşme sağlamaktadır. Kişinin yaşı ilerledikçe ciltteki harabiyetin tedavisi zorlaşır.

İğneyi batırdığımız bölgede bir mikro travma meydana geliyor. Vücudumuz hemen o bölgeye tamirat için ‘fibroblast’ adını verdiğimiz özel bir maddeyi yolluyor. Fibroblastlar kollajen ve elastin adı verilen maddelerin salgılanmasına yol açıyor. Yüzümüzü veya cildimizi diri ve canlı gösteren de bu maddelerdir. Yaş aldıkça bu maddeler azalarak ciltte kırışıklıklar ve sarkmalar meydana gelir. Kozmetik akupunkturla bu döngüyü pozitife çevirerek cilde canlılık getiriyoruz. Bilimsel anlamı ile biz buna, ‘Rejuvenation’ adını veriyoruz. Yer çekimi etkisi ile sarkan cildimize verdiğimiz yeni destek ile canlanmasını sağlayarak, daha genç bir görüntü veriyoruz.

Kozmetik Akupunktur Nerelerde Kullanılır?

Kozmetik Akupunktur, “otonom sinir sistemi” ve “kan dolaşımı” uyarımı yaparak onarıcı maddelerin harekete geçmesini sağlayarak cildi regüle eder. Deride kolajen ve elastin üretimi artar. Bunların azalması nedeniyle oluşan sarkma ve kırışıklıklar üretim ve kaliteleri arttıran bu lifler sayesinde dolar. Kozmetik akupunktur; boyun ve yüz bölgesinde kan akımının artmasıyla birlikte cildin gerginleşmesini, kırışıklıkların dolmasını sağlar. Cilt daha parlak, canlı, rengi, görüntüsü dokusu değişmiş olarak görünür.

Kişilerin daha genç görünmesini sağlayan ve girişimsel olmayan bu yaklaşım, mevcut uygulamalar içerisinde en sağlıklı yaklaşımlardan biridir. Yüzdeki özel noktalara, özel teknikle konulan iğnelerle yaşlanma belirtilerini azaltan etkili bir yöntemdir. Otonom sinir sisteminin uyarılması ve regülasyonu sonucunda oluşan denge daha kalıcı gençlik sağlar.

Sonuç alınan “7 KIRIŞIKLIK” :

Kaz Ayakları: Gülme çizgileri olarak da bilinir. Önceleri gülümsemekle kendini belli eden bu çizgiler, yıllar içinde karakteristik bir şekilde yerleşirler.
Kaş Çatma çizgisi: Kaşlar arasında derin oluk şeklinde kırışıklıklar, stresle ve yaşla giderek artar.
Nazolabial Oluk: Burun kenarından ağzın köşesine kadar uzanan hattır. Uygulama sonrası bu oluk daha yumuşak ve genç bir görünüme kavuşturulur.
Alın Çizgileri: Kaşlara paralel yerleşen bu çizgiler de daha yaşlı görüntüye yol açar.
Sigara Çizgileri: Dudak üstünde, mimiklere bağlı ya da sigara içimiyle gelişen dudağa dikey oluklardır. Nikotin, karbon monoksit ve hidrojen siyanid nedeniyle artarlar.
Sarkık Göz Kapakları: 30 yaş üstünde göz kapağı elastikiyeti azalır. Yer çekimi, uykusuzluk, dinlenememek bu çizgileri artırır. Gerek akupunkturun ”Qi” enerjisini dengelemesiyle gerekse göz çevresindeki uygulamalarla çok daha “dinç” ve “sağlıklı” bir görünüm elde edilir.
Gözaltı Çizgileri: Uyku çizgileri olarak da bilinir. Gözlerin hemen altında ve yorgunluk anlarında belirginleşen kırışıklıklardır. Akupunktur ile göz çevresi kasları güçlendiğinde ve elastikiyeti artırıldığında doku kendisini çok iyi toparlar ve daha genç bir görünüm de elde edilir.

Kozmetik Akupunktur tedavisinin sonunda;

.Parlak ve canlı bir deri
.İnce çizgilerin kaybolması
.Derin çizgilerin düzleşmesi
.Yaşlanma lekelerinde solma
.Tonusu düzelmiş yüz kasları
.Genel olarak daha sağlıklı ve güzel bir görünüm
.Akne ve “Rosacea” sayısında ve deri hassasiyetinde azalma sonuçlarına ulaşılmaktadır.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN