IPL Lazer Nedir?

Yoğunlaştırılmış Işık Atımı (Intense Pulsed Light) kelimelerinin kısaltılmışı olan IPL, lazer cihazlarından farklı olarak tek bir dalga boyunda ışık gönderip doğrusal olarak yayılmayan; 400-1200nm aralığında farklı dalga boylarındaki ışığı atabilen ve etrafa saçılarak yayılan cihazlardır.

IPL Epilasyon Etkili midir?

IPL, lazer sistemlere göre %80-90 oranında başarı sağlanan etkili bir epilasyon yöntemidir fakat Alexandrite, Nd:YAG lazerlere göre kalıcılık süresi biraz daha düşüktür. IPL tek başına tedavi etmede değil, lazer cihazlarının etkili olmadığı çok ince tüy ve kılları gidermek için tamamlayıcı bir yöntem olarak kullanılır.

IPL Hangi Amaçla Kullanılır?

IPL cihazının farklı dalga boyları ve farklı parametreler (cildin problemine göre atım gücünün, atım süresi, atım sayısının ayarlanması gibi) kullanması sayesinde bir çok dermatolojik hastalığın tedavisinde kullanılabilmektedir.

IPL ile;

Epilasyon,
Akne (Sivilce) tedavisi,
Cilt yenileme,
Kırışıklık tedavisi,
Cilt koyuluğu tedavisi,
Leke tedavisi
Çatlak tedavisi,
Kılcal damar tedavisi
yapılmaktadır.

IPL estetik amaçlı kullanılan basit bir cihaz olmayıp tıbbi bir cihazdır, eğer alanında uzman doktor ile çalışmıyorsanız IPL çok kötü sonuçlara yol açabilir.

İşlem Esnasında Ağrı Acı Olur mu?

Ağrı veya acı hissi değil de hafif bir yanma hissi olur. Tedavi sonrası oluşan tahriş ve yanma hissi anestezik kremler yardımıyla giderilir.

Tedavi Etkisi Ne Kadar Sürer? Kalıcı mıdır?

IPL %90 oranında kalıcıdır. Diğer lazer yöntemleri ile birlikte tamamlayıcı tedavi olarak kullanıldığından etkisi tek başına ölçülmez.

Tedavi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birkaç hafta güneş ışığı ve solaryuma maruz kalmamak gerekir. Güneş ışığına çıkılacaksa yüksekfaktörlü güneş kremleri kullanılmalıdır.
Duş esnasında sıcak su kullanmaktan kaçınılmalı, en ılık su seviyesinde yapılmalıdır.
İşlem sonrası kalan tüyler, eski yöntemler ile alınmamalıdır.
İşlem yapılan bölgelere cildi tahriş edebilecek (keseleme, peeling) gibi işlemler yapılmamalıdır.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN